Zoticus et Amantius, m. Romæ
10. února, připomínka | |
Postavení: | mučedníci |
Úmrtí: | s. II/IV |
ŽIVOTOPIS
Dvojice těchto římských mučedníků je stručně uvedena v Martyrologium Romanum 2001 s údajem o jejich pohřbení na Via Labicana. Jednalo se o starověkou italskou cestu vedoucí z Říma na východ až jihovýchod. Zde se vyskytovalo křesťanské pohřebiště, ze kterého papež Paschal I. (817-824) z neznámých důvodů nechal ostatky mučedníků převézt do zrekonstruované baziliky sv. Praxedy v Římě. Pravděpodobně šlo o umučené křesťany z období Diokleciánova pronásledování.
Na více místech jsou se Zotikem a Amanciem jmenováni také Irenej a Hyacint s poznámkou, že se má celkem jednat o skupinu 10 mučedníků, kteří byli z řad vojáků. Od VIII. století se tato skupina mučedníků uváděla jen jako věrní křesťané a nedochovaly se podrobnější zprávy mimo kopie z cyklu fresek z 10. století (ve vatikánském kodexu), na kterých jsou obrazy o uvěznění a mučednické smrti Zotika a jeho společníků.
Scholastica (asi 547); Chalarampus, Porphyrius, Dauctus et III mulieres, m. Magnesiæ (s. III.); Zoticus et Amantius, m. Romæ (s. II/IV); Silvanus, , ep. in Campania (s. V.); Troianus (asi 550); Prothadius (asi 624); Austreberta (704); Gulielmus, presb. Ord. Minorum (1157); Hugo♦, abbas Fossensis (asi 1163); Clara de Arimino♦ (mezi r. 1324 -1329); Petrus Fremond et V sociæ: Catharina du Verdier de la Sorinière, Maria Ludovica du Verdier de la Sorinière, Ludovica Bessay de la Voute, Ludovica Poirier, Maria Anna Hacher du Bois♦ (1794); Iosephus Aloysius Sanchez del Rio (1928); Eusebia Palomino Yenesw♦, virgo (1935); Aloysius Stepinac♦ (1960); Michael Beltoja♦ (1974)
© Životopisy zpracoval Jan Chlumský