Světci k nám hovoří...


sv. Valdus

Waldus

31. ledna, připomínka
Postavení:biskup
Úmrtí:s. VII.

ŽIVOTOPIS

Valdus nebo Valdo, známý i pod jménem Gaudo, je opět jedním ze světců, o kterých víme jen velmi nepatrně. Z toho mála je známo, že byl biskupem v Évreux a že jeho relikvie byly nalezeny v roce 1311 na opuštěném místě v Saint-Pair-sur-Mer, v diecézi Coutances, v sarkofágu, na kterém bylo vyryto jeho jméno.

Podle některých badatelů byl biskupem v diecézi Évreux jako druhý na biskupském stolci mezi Taurinem, který se jím stal asi roku 385 a Maurusiem, jehož přítomnost je zaznamenána na koncilu v Orléans v roce 511. Asi v souvislosti s nálezem relikvií dnes v martyrologiu připomínaný sv. Valdus zemřel v VII. století.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Ioannes Bosco (1888); Victorinus, Victor, Nicephorus, Claudius, Diodorus, Serapion et Papias, m. Corinthi (asi 250); Metranus (asi 249); Cyrus et Ioannes, m. Alexandriæ (s. IV.); Geminianus, ep. Mutinen. (s. IV.); Abraham, ep. Arbelen (345); Iulius, presb. (s. IV. in.); Marcella, vidua romana (410); Mædhoc seu Aidanus (asi 626); Waldus (s. VII.); Eusebius, eremita (884); Ludovica Albertoni (1533); Franciscus Xaverius Maria Bianchi (1815); Augustinus Pak Chŏng-wŏn et V socii: Petrus Hong Pyŏng-ju, Magdalena Son So-byŏg, Agatha Yi Kyŏng-i, Maria Yi In-dŏg, Agatha Kwŏn Chin-i (1840); Ludovicus Talamoni (1926); Candelaria a Sancta Iosepha /Susana/ Paz Castillo Ramirez (1940)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.